Araç sahipleri aman dikkat! Bunu yapmayanın aracı trafikten hemen men edilecek

Araç sürücülerini yakından ilgilendiren bir bilgiyi TÜVTÜRK açıkladı.

Yetkili kurumdan yapılan resmi duyuruya göre, egzoz emisyon muayenesini geçemeyen sürücüler, artık trafikten men edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Bu kuralın kesinleşmesiyle birlikte araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken bazı kurallarda yürürlükte.

TÜVTÜRK’ün sunduğu yenilik, özellikle randevu alarak araç muayenesi yaptırmak isteyen vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak.

Gezici araç muayene istasyonları, 77 ilde hizmet vererek yoğunlukları önlemeye ve muayene işlemlerini daha düzenli bir hale getirmeye yardımcı olacak.

Gezici istasyonların yalnızca randevu ile hizmet sunacağının altı çizilirken, otomobil sahiplerinin randevu almadan muayene istasyonlarına gitmeleri mümkün olmayacak. Bu uygulama sayesinde, muayene işlemleri daha düzenli ve hızlı bir şekilde yürütülecek.

‘AĞIR KUSURLU’ SAYILACAK

TÜVTÜRK’ün yaptığı açıklamada, egzoz gazı emisyon ölçüm testini geçemeyen veya bu testi yaptırmayan araçlar trafikte “ağır kusurlu” olarak değerlendirilecek.

Yeni uygulama ile birlikte, trafiğe çıkan araçların daha güvenli ve çevre dostu bir şekilde seyretmesi hedeflenirken, aynı zamanda kağıt tüketiminin azaltılması ve çevresel etkinin en aza indirilmesi gibi çevre koruma hedefleri de gözetilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x