Duşta yapılan bu hata saçlarınızı öbek öbek döküyor! Uzak durmakta fayda var

Özellikle havaların soğumasıyla birlikte cilt ve saç derisi kurur. Saç nemini kaybeder, bu da dökülme ve kepeklenme gibi saç problemlerine davetiye çıkarabilir.

Özellikle kış aylarında yaşanan bu problemden mustarip kişi sayısı azımsanacak seviyede değil. Birçok kadın ve erkek saç derisi ve saç sorunlarıyla uğraşıyor.

Neler yapılabilir?

Üstelik saç dökülmeniz yalnızca mevsimsel olmayabilir. Eğer uzun süreli bir dökülme yaşıyorsanız doktorunuza görünmenizde fayda var.

Ancak mevsimsel ve bakımdan kaynaklanan saç dökülmelerinde iyi bir saç bakım rutinine bağlı kalmanız saçlarınız için yeterli olabilir. Saç dökülmesini en aza indirgemek için uzmanlar ise yapacaklarını şöyle sıralıyor:

Sıcak duştan uzak durun

Havaların soğumasıyla birlikte sıcak bir duş ne kadar cazip gelse de bundan kaçınmalısınız. Çünkü sıcak su saç derinizi ve saçını kurutabilir ve bu da dökülmelere sebep olabilir.

Bunun yanı sıra dengeli beslenme ve yeterli su tüketimi de saç sağlığınız için oldukça önemli.

Eğer vücudunuzda vitamin ve mineral eksiklikleri olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza kan testi yaptırabilir ve takviye alabilirsiniz.

Doğal yağ etkisi

Doğal yağlar da saç bakımında hayat kurtarıcı etkiye sahip. Özellikle saç dökülmesi konusunda kendini bilimsel çalışmalarla kanıtlayan biberiye yağı saçlarınız için harika bir seçim olabilir.

Saçlarınıza haftada bir veya iki defa doğal ya uygulamak onları kendine getirmeye yardımcı olacaktır.

Stres de saç dökülmesinde büyük bir rol oynuyor. Eğer stresli bir dönemden geçiyorsanız psikolojik destek, egzersiz vb. aktivitelerle stresinizi yönlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x