Özel sağlık sigortaları, yaşlılara kapılarını kapatıyor

Sigorta şirketleri, yaşlı müşterilerin yüksek risklerini bahane ederek “ömür boyu yenileme garantisi”ne sahip poliçelerin primlerini yüksek oranlarda artırıyor. Bu stratejiyle, yaşlı bireylerin sigorta kapsamından kendi istekleriyle ayrılmaları hedefleniyor.

Son üç yılda özel sağlık sigortası primlerindeki büyük artışlar, sigortalıların cebini zorluyor ve birçoğu faturaları ödeyememe endişesiyle sigortalarından çekiliyor. Özellikle 60 yaş üstü bireyler için prim artışları yüzde 150-200 gibi yüksek oranlara ulaşarak, bu durumun ciddiyetini artırıyor.

Müşterilerden kurtulmak istiyorlar

Mevcut yasalar, sigortalıların belirli bir süre prim ödedikten sonra sigortalarının ömür boyu yenilenmesini zorunlu kılıyor. Ancak, bazı sigorta şirketleri, özellikle uzun süre boyunca hasar talebinde bulunmayan ve yaşları nedeniyle riskli olarak görülen eski müşterilerinden kurtulmak istiyor. Bu durumda, yasal yenileme zorunluluğu nedeniyle şirketlerin eli kolu bağlı kalıyor ve yaşlı müşterileri sigortadan çıkarmak için primleri aşırı derecede artırıyorlar.

Yüzde 900 artış şaşkınlığı

10Haber’in haberine göre, H.S., sektörde çalıştığı için ismini açıklamak istemeyen, yıllardır sigortalı bir birey, sağlık sigortası primlerinde yaşadığı mağduriyeti anlattı. Şubat 2023’te aldığı poliçe teklifindeki primin, önceki yıl 10,375 TL’den yüzde 847 artışla 98,224 TL’ye yükseldiğini görünce şaşırdı. Bu duruma itiraz ederek sigorta şirketine makul bir düzeye indirme talebinde bulundu. Sigorta şirketi genel müdüründen gelen yanıtta, H.S.’nin uzun süreli müşteriliği ve düşük hasar geçmişi dikkate alınarak, primde yüzde 35 indirim yapılacağı belirtildi.

“Makul artış” yüzde 519’a razı oldu

Yıllardır prim ödediği sağlık sigortasında yaşanan %519’lik artışa “makul” diyerek yenileyen H.S., fazla ödenen primin iadesi için sigorta şirketine ihtarname çekti.

İhtarnamede sigorta priminin yüzde 53,86 artışla 15,964 TL olması gerektiğini belirterek 48,330 TL fazla primin iadesini ve yeni dönem sigorta priminin de (2024 yılı) 15,964 TL üzerinden tespit edilmesini istedi ve aksi takdirde yargıya gideceğini belirtti.

Tam o günlerde sağlık sigortası poliçesinin 2024 yılı yenileme dönemi gelmişti. Kısa süre içinde sigorta şirketinin yeni poliçe teklifi eline ulaştı. Şirket bu kez daha insaflı davranmış ve teklifi 10 eşit taksitte ödenmek üzere toplam 122 bin 161 Tl olarak düzenlemişti. Yani yapılan zam yüzde 90 idi. Ancak H.S.’nin ihtarnamesindeki gibi yeni teklif 15,964 TL üzerinden hesaplansaydı yüzde 90’lık artışla 30,331 TL olacaktı. Sigorta şirketinin bir önceki yılki zammı H.S.’yi önümüzdeki yıllarda ödemesi mümkün olmayan bir yükün altına sokmuşa benziyor.

“Yargı, sigorta şirketlerine geri adım attıracaktır”

Özel Sağlık Sigortası Yönetmeliği’nin 7. maddesi ile ömür boyu yenileme garantisi sonrası poliçe şartlarında değişiklik yapılamayacağı belirtilmişken, sigorta şirketlerinin bu hükmü ihlal etmeye yönelik adımları eleştiriliyor. Vatandaşların, sigorta şirketlerinin bu tür uygulamalarına karşı haklarını korumak için yargı yoluna başvurmaları gerektiği vurgulanıyor. Hukukçular, yaşlı sigortalılara yönelik bu uygulamaların artış gösterdiğini ve sigorta şirketlerinin bu politikalarından geri adım atmak zorunda kalacaklarını öngörüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x