Zam maratonu başlıyor: İşte asgari ücrette konuşulan 4 farklı rakam

Aralık ayına girilmesiyle birlikte asgari ücrette zam maratonu başlıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret tespit komisyonunun ilk toplantısını 11 Aralık’ta yapacağını duyurdu. Peki Ocak’ta yeni asgari ücret ne kadar olacak?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz, CNN Türk canlı yayınında şunları söyledi:
“Eğer yıl sonu enflasyon yüzde 62 olursa, son 6 ayda yüzde 35.26’lık zamla 11 bin 402 TL’den 15 bin 422 liraya, yıl sonu enflasyonu yüzde 65 olursa yüzde 37.77’lik zamla 15 bin 708 liraya, yıl sonu enflasyon yüzde 68 olursa yüzde 40.26’lık zamla 15 bin 992 liraya çıkmış olacak. Geçmiş dönemlerde baktığımızda buna bir refah payı eklentisi de oluyordu. Burada yüzde 40’a 10’luk bir zamla yüzde 50’yi görmüş olacaktır. O zaman da 17 bin 103 TL olması mümkün gözüküyor.”

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yeni asgari ücretin belirlenmesi çalışmalarına ilişkin, “Her zaman olduğu gibi bu süreci işçi ve işveren temsilcilerimiz ile birlikte uzlaşma ve mutabakat anlayışıyla, hassasiyetle yürüteceğiz” dedi.

11 Aralık’ta, 2024 yılı asgari ücret seviyesini belirlemek üzere komisyon toplantılarına başlayacaklarını hatırlatan Işıkhan, “Her zaman olduğu gibi bu süreci işçi ve işveren temsilcilerimizle birlikte uzlaşma ve mutabakat anlayışıyla hassasiyetle yürüteceğiz. Şartlar ne olursa olsun geleceğin güçlü, müreffeh Türkiye’sini birlikte inşa edeceğimize inanıyorum.” diye konuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Asgari ücrette mesele tarafları mağdur etmeden bir neticeye varabilmek” ifadelerini kullanmıştı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri dönüşü uçakta gazetecilereasgari ücret konusunda ‘vatandaşı ezdirmeyeceğiz’ mesajı vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x